top of page

אכילה – דיאטות ובריאות

אכילה נכונה מהי?, דרך חיים מאוזנת או דיאטות, והבריאות, במה היא תלויה

אכילה – דיאטות ובריאות

הריפוי והאיזון לא מגיע באמת מהאוכל, הריפוי והאיזון מגיע מהכוחות הפנימיים שבגוף ובנפש, על פי הרמ"ם חשובות שלוש תנועות, תנועה פיזית של הגוף, שזה ספורט, תנועה מחשבתית, כלומר לא להיתקע על אותן מחשבות שוב ושוב, ותנועה רגשית, לאפשר לעצמנו את הגיוון בחוויות, על מנת להגיע לרוגע, שלווה, אמונה, דימוי עצמי מאוזן ומחשבות חיוביות עד כמה שניתן, וגם עד כמה באמת רוצים להבריא, או שנוח יותר עם הכאב או המחלה, אנחנו מכירים את אפקט הפלצבו, וגם לא פעם שמענו על אנשים שאכלו ממש נכון ובכל זאת חלו אות נפטרו בגיל צעיר ובפתאומיות, וגם על כאלה שלא אכלו נכון ובכל זאת מתפקדים כבריאים, אז במה הדבר תלוי? ומה תפקיד המזון שאוכלים? לשם דוגמה החסה לא מרפאה, וגם הסלק או גזר לא מרפאים, אכילה מכוונת כזו לא מבריאה באמת, רק תומכת בריאות.

אז מה תפקיד המזון? תחילה נבין שהמזון מספק לגוף את החומרים שהגוף לא מייצר בעצמו.

ועם זה מזון לא טבעי, כלומר מלא בכימיקלים, כמו מזון מתועש ומשקאות קלים (כדאי תמיד לשים לב מה מכיל כל מוצר) שגורמים לצבירת רעלים שהגוף לא מסוגל להיפטר מהם במיוחד אם צורכים יותר מדי, יותר מדי חטיפים, במיוחד לילדים קטנים שגורמים לחוסר שקט פנימי והפרעות קשב, וגם מיד רוצים עוד, צריכה מוגברת של סוכרים ופחמימות ריקות, כמו עוגות, עוגיות ומאפים כמו בורקסים ועוד, אלה גורמים להצטברות רעלים שמצטברים במערכת העיכול, מערכת העצבים, השרירים והשלד.

ולמרות הכל כיצד המזון כן עוזר לריפוי ולא לריפוי ממש?
צום אחת לתקופה מאפשר לכל מערכות הגוף להיפטר מרעלים שהצטברו במערכות השונות, רק להקפיד על שתית מים.

אכילה מתונה, על פי רפואת הרמב"ם כדאי להפסיק לאכול בשלב שכבר לא רעבים ולעולם לא עד שממש מלאים, כשהאיברים לא עמוסים הכל נשאר רענן ומתפקד היטב, ללעוס לאט והרבה עד שהמזון מעובד בפה היטב ורק אז לבלוע.

לשם דוגמה כאשר האדם אוכל שניצל בפיתה עם ציפס וקולה, ואוכל מהר, וגם לא לועס מספיק, כתוצאה מכך העומס על המערכת גדול, אחרי אכילה כזו האדם יחוש לרוב עייפות, חוסר ריכוז ובלבול, ויעבור זמן עד שיחזור לעצמו, רק מה? מיד יאכל עוד מנה כזו או דומה לה ואז המערכות כולן מושבתות, וכל האנרגיה מופנית לטובת העיכול, מכאן יוצא שהאדם חושב על אוכל כל היום, וגם זה מתיש.

מה כדאי – מזון טבעי קל ופשוט, כמה שיותר פשוט למערכות הגוף יותר קל, העיכול יותר מדויק, כלומר המזון באמת מספק לגוף את כל הדרוש ללא מאמץ מיותר, למשל תפוח, מספק לגוף אנרגיה וסיבים תזונתיים, לא שוהה בקיבה זמן רב, ומלא בויטמינים חיוניים ומאוד קל לעיכול, או כל פרי או ירק אחר, מכאן שפירות וירקות טריים הרבה יותר מזינים ומלאים חיוניות ממזון שעבר בישול יתר, מטוגן או תעשייתי.

ומה בנוגע לפרוביוטיקה? כיצד ניתן לשלב פרוביוטיקה טובה לגוף ממקור פשוט וטבעי, האם ניגש ונקנה פרוביוטיקה? אולי לפעמים, אבל הפרוביוטיקה יכולה להגיע מהמזון הפשוט, כמו יוגורט, והכוונה ליוגורט פשוט ללא תוספות, בבית אפשר להוסיף חתיכות פרי, או לשלב עם שום טרי, שמיר קצוץ ומלפפון מגורר, או למשל לשלב במיוחד בארוחה העיקרית כרוב כבוש, מלפפון כבוש או כל ירק כבוש אחר, אם נשלב את הכבושים בכל ארוחה נרוויח בריאות וחיוניות טובה.

תזונה טובה מספקת לגוף חומרי בנין חשובים כמו ויטמינים, מינרלים חלבון, פחמימות, הורמונים חיוניים, תזונה טבעית מחזירה את האספקה הטבעית והנוחה.

bottom of page