top of page

בריאות טובה – השילוש המנצח על פי רפואת הרמב"ם

חברים יקרים, מהי איכות הבריאות שלנו ומה מנחה אותנו בדרך הארוכה של חיינו על מנת להרגיש בריאים חיוניים ושמחים.

בריאות טובה – השילוש המנצח על פי רפואת הרמב"ם

חברים יקרים, מהי איכות הבריאות שלנו ומה מנחה אותנו בדרך הארוכה של חיינו על מנת להרגיש בריאים חיוניים ושמחים, החיים כמו שביל ביער לעיתים עץ נופל וחוסם, לעיתים אבן גדולה שצריך לעקוף או בור שנפער, כל אלה הם ניסיונות ואתגרים שבכוחנו לצלוח בכל יום מחדש.

מה יועיל ומה ימנע את ההצלחה לכוון הבריאות החוזק והשמחה.על פי רפואת הרמב"ם נגלה מה חסר במרכיבי הבריאות ואיך למלא חיסרון זה.

תחילה העקרונות:

א. אל תמלא את הקיבה, אכול רק עד הרגע בו אינך רעב יותר, לעס היטב את המזון, אכול יותר יקרות ופירות, יותר קטניות אורז וקינואה
ב. אל תעכב נקבים – תתפנה בשרותים בדיוק לפי הצורך
ג. התעמלות יומית, הרבה בתנועה, תנועה פיזית, תנועה מחשבתית, תנועה רגשית,
חיינו נעים בתנועה מתמדת כדי ליצור גדילה והבנה, בתנועה קדימה ולא כפי ההרגל

ונתחיל מהסוף, למה הכוונה התעמלות יומית? פעילות של 15 – 20 דקות בכל יום עד שמגיעים ומצב של הזעה והדופק עולה, בדרך זו הגוף פולט רעלים ולכן ההזעה והגברת קצב הלב והנשימה חשובה.

מתיחות ותרגילי גמישות למה הם חשובים ואיזה מערכות אנו מפעילים כשאנחנו מתעמלים?
הדם ומערכת הדם ונוזלי הלימפה מצד אחד מזינים את הגוף ומצד שני מסלקים פסולת מהגוף, וכשהעורקים והורידים גמישים ופתוחים וגם צינורות הלימפה פתוחים מתאפשרת זרימה בכל מערכות הגוף דבר שמבטיח בריאות טובה והרגשה טובה.

למשל התמתחות של הבוקר חשובה אחרי לילה שלם של תנועה מוגבלת ומכווצת, וכבר הדם והלימפה יכולים לזרום בחופשיות, ובזמן פעילות של מתיחות והגמשה, גם כלי הדם יכולים להימתח ולהתגמש, להגיע לאלסטיות וכך הפסולת לא שוקעת בעורקים.
פעילו ארובית מעלה את הדופק ומאיצה את הנשימה דבר שמאפשר לכלי הדם וללימפה לזרום ולפנות טוב יותר את הפסולת.

בהתעמלות אין הכוונה להרמת משקולות, אלה להליכה נמרצת או לריצה קלה, לתרגילי פילטיס שאפשר לתרגל בבית, כדאי למצוא את מה שנכון לכל אחד, למצוא את הדרך בה ניתן יהיה להתמיד.

.ומה החשיבות והיתרון בהעלאת הדופק? הלב מריץ את הדם מהר יותר מה שגורם לזרימה איתנה לכל האיברים, בהעלאת הדופק מדובר בכ 70% יותר ממצב מנוחה, כלומר הדופק יכול להגיע לסביבות 140 ואם נתמיד כ – 20 דקות כמות הדם והחמצן שהגוף יקבל יזרים, יגמיש ויחזק את כל המערכות, ולזה נוסיף כמה תרגילי מתיחה וחימום על מנת שמערכת השרירים תתגמש.

בעיקרון לא כדאי ולא נכון להוסיף חלבון לאחר פעילות ספורטיבית, עודף חלבון מחליש את הכליות ועוד מערכות, די לנו בתזונה מאוזנת.

לגבי הריצה – ריצה נכונה לגוף כולו, על הדשא, בחוף הים, חול רגיל או שבילים בטבע, כאשר רצים על משטחים נוקשים כמו כביש, מדרכה, או מקום מרוצף הרגל לא יכולה להתגמש וכך נוצרת נוקשות בעוד שחול, דשא או חוף ים רכים יותר ולא מקשים על מערכות השלד והשרירים.

במצב של עליה במשקל או במצב בו קשה לרדת במשקל, ורוצים וחושבים להתחיל בפעילות גופנית, מומלץ תחילה לאזן את התזונה ולהתחיל בהליכות או בשחיה, ורק בהמשך כאשר מתרגלים לתנועה אפשר לעבור להליכה נמרצת או ריצה קלה על דשא, חול או חוף ים וכל זה על מנת לא להעמיס על הברכיים.

מהו המשקל התקין? לאן לשאוף? זו שאלה חשובה, למשל אדם שגובהו 170 המשקל התקין 70 – 72 ק"ג או 160 המשקל התקין 60 – 62 ק"ג וכן על זו הדרך.הבריאות ואוחר חיים בריא מורכב מכמה מישורים מורכב גם מדרך החשיבה ומהרגשות, ומכאן נבין את המורכבות ולא נסתפק במישור אחד בלבד.

המחשבות שאינן רגועות ושמחות גורמות לתחושה של כבדות ומוגבלות, ניתן לאזן עם ריקוד, מוזיקה נעימה או כזו שאוהבים ולתרגל מחשבות שיש בהם גוון חיובי, לא הכל שחור או קשה, יש גם הרבה טוב מסביב
כדי ליצור מציאות נעימה ונכונה יותר שינוי רצוי בכל המישורים, בפעילות גופנית, במחשבות, ברגשות ומאוד חשוב גם בבחירת מרכיבי המזון, כמה שיותר פשוט, טבעי ולא מתועש.

bottom of page